Igen nehéz eligazodni manapság a folyton változó és fejlődő műszaki cikkek világában. Pontosan ilyenek a térfigyelő kamerák is. Ebben a menüpontban megpróbálunk segítséget nyújtani a döntéshez. Legelőször is fontos leszögeznünk, hogy kamerát mindig a megfigyelési terület és látási és fényviszonyok figyelembevételével választunk. Érdemes jól átgondolni a döntést, mert a későbbiek folyamán igen költséges mulatság cserélgetni őket. Ha nem biztos a dolgában, kérjük forduljon hozzánk bizalommal.
Térfigyelő kamera működése:
Hogyan is működik egy megfigyelő kamera? A CCD (charge coupled device)érzékelő analóg jelek sorozatát érzékeli, melyeket a kamera digitális áramköre digitális jelekké kódolja át. A digitális jelfeldolgozás zavarmentes átvitelt és nagyobb képhűséget biztosít. Mi is az a CCD? A korszerű kamerák mindegyike ezzel a képbontóként alkalmazott félvezető chippel van ellátva. Működési elve, hogy a rávetülő fényt intenzitás alapján alakítja át elektromos feszültséggé. Ahhoz tehát, hogy kameráról beszéljünk, digitális jelátalakító panelre, valamint ccd-re mindenképpen szükségünk van. A változások ezután következnek… Színes vagy Fekete-Fehér? Alapjában a ccd nem képes színek érzékelésére. Kétféle módon válhat a rögzítendő jelünk színessé: – színszűrők használatával – a három alapszín (RGB) feszültségértékeinek megállapításával. A kereskedelmi forgalomban kapható megfigyelő kamerák több mint 99%-a színes. Ugyanakkor nem mindig kézenfekvő, hogy a rögzítés szempontjából csak az a megfelelő. Vannak bizonyos helyzetek, amikor határozottan előnyös a fekete-fehér kamera használata is.
Térfigyelő kamera típusok:
Mint ahogyan azt már egy korábbi cikkünkben (Amit tudni kell!) részleteztük, alapvetően három rendszert különböztetünk meg:
- Analóg kamerák (DVR-es rögzítőkhöz)
- HD-TVI és AnalógHD (AHD) kamerák (DVR-es rögzítőkhöz)
- IP kamerák (NVR, vagy számítógépes rögzítéshez)
Ezek azonban elsősorban a rögzítés módjában különböznek egymástól (kivétel az IP kamera, amely már önmagában kódolja és tömöríti a felvételeket). Nézzük tehát milyen kivitelű térfigyelő kamerák érhetőek el kínálatunkban:
Box kamerák: Hagyományos kialakítású, közepes, vagy kis méretű általában téglalap alakú térfigyelő kamera. Talán a legelterjedtebb típus volt, lévén ezek jelentek meg először a piacon. Jellemzője, hogy gyárilag nem rendelkeznek optikával, így szinte bármilyen fókusztávolságú és látószögű lencsével fölszerelhetjük, ami a fő előnye is egyben (könnyedén beállíthatjuk, hogy mit és milyen közelségben szeretnénk látni). Önmagukban éjszakai rögzítésre csak a day&night változatok alkalmasak, minimális fényigényük típusonként változik. Kültérre és beltérre egyaránt alkalmazható, kültérre azonban ajánlott fűthető kameraházba szerelni őket.
Dome kamerák: Nevét formájáról (dome=kupola) kapta. Elsősorban mennyezetre telepíthető, de néhány esetben oldalfalon is alkalmazható. Igen széles körben elterjedt kamera típus, rengeteg változatban elérhető fix, vagy állítható fókusz és zoom távolsággal, általában előre telepített objektívekkel. Éjjellátás szempontjából is több változata létezik, IR led megvilágítós és Day&Night változatokban is kapható. Méretben a rendkívül kicsitől egészen a nagyokig igen széles skálán mozog. Elérhető továbbá vandál biztos házban, kültéri kivitelben is.
Speed dome kamerák: Kinézetre hasonlít az előzőekben részletezett dome kamerákhoz, azonban a különbséget tudásuk adja, miszerint a speed dome kamerák távolról irányítva forgathatóak és dönthetőek, tehát képesek az X és Y tengelyű mozgásra és nagyobb zoomolásra (PTZ), valamint előre programozott útvonalon képesek pásztázni. Ezt a térfigyelő kamera típust elsősorban közterületeken és nagyobb bevásárlóközpontokban láthatjuk. Ajánlott a használata ott, ahol személyzet figyeli a kamerák képeit, és szükség lehet például egy személy követésére vagy bizonyos időközönként egy adott pontra történő ráközelítésre. Ez a kamera típus elég drága, mert mind a kameraegység, mind az optika, mind a mechanika nagy igénybevételhez lett tervezve. Elérhető kültéri és beltéri változatban is.
-
Bullet(kompakt) kamerák: Nevét méretéről, és formájáról kapta. Általános tulajdonsága, hogy előre tervezett kültéri vagy beltéri házba építik őket, elemei, mint például az optika nem cserélhető. Általános megfigyelési feladatokra ajánlott használni. Éjjellátásáról szinte minden elérhető változatában IR ledek gondoskodnak. Típustól függően fix, vagy állítható fókusz és zoom távolsággal rendelkeznek. Manapság talán a legjobban elterjedt biztonsági térfigyelő kamera változat, népszerűségét elsősorban árának köszönheti.
- Rejtett kamerák: Ahogyan a neve is sugallja, rendkívül kis méretű panel kamerák melyet tetszés szerinti tárgyakba rejtve helyezhetünk el, vagy
előre elkészített házakba (füstjelző, mozgásérzékelő, óra, tükör…) telepítve kapható. A lehetőségek száma szinte korlátlan, ideális esetben bármiből kialakítható rejtett kamera köszönhetően a pinhole (tű) objektíveknek. Általánosságban elmondható róluk, hogy fix optikával szerelt változataik a legelterjedtebbek, néhány típus éjjellátó funkcióval is rendelkezik. Használatukat rendkívül szigorú szabályozás szerint történik, amennyiben ilyen megoldást keres, kérjük vegye fel a kapcsolatot velünk.
IR kamerák: Nem kifejezett térfigyelő kamera típus, mint az előzőekben részletezettek, neve az éjjellátási képességére utal. Elérhetőek bullet(kompakt), dome, speed dome, low dome, rejtett kivitelben is. Ahogy neve is mutatja (infra red) legfőbb tulajdonságukat, éjjellátó ifravörös megvilágítókkal szerelt kameratípusról beszélünk. Kültérre és beltérre egyaránt alkalmazható, éjjellátási képességük az IR ledek számától függ, általában 10-80 méter között mozog. Kínálatunkban elérhetők a harmadik generációs (power) ledekkel szerelt változatok is.
-
IP kamerák: Hasonlatosan az előzőhöz itt sem a kamera kialakítását jelöli a megnevezés, ugyanakkor fontos külön szót ejtenünk róla. Ez a kamera ugyanis már önmagában egy komplett megfigyelőrendszer. Kábeles, vagy drótnélküli hálózatunkhoz csatlakoztatva ugyanis belső szoftvere segítségével már önmagában képes továbbítani a rögzített képet az internetre, vagy számítógépünkre. Széleskörű elterjedése manapság egyre meghatározóbb, biztosan állíthatjuk, hogy népszerűsége és tudása rövidesen a jövő első számú biztonsági térfigyelő kamera rendszerévé teszi. Kialakítás szerint kapható box, dome, speed dome, bulett, és rejtett formában is.
- HD-TVI és AHD kamerák: Neve a technológiai típusát takarja. A hagyományos régi analóg rendszerek HD minőségre fejlesztett változata. A képalkotást a rögzítőegység (DVR) biztosítja, így a kábelezés minőségének és hosszának függvényében akár jelentősebb képminőség veszteség is keletkezhet. Előnye, hogy a régi (analóg) rendszerek egyszerűen az eszközök (kamerák és rögzítő) cseréjével leváltható HD minőségre. Kisméretű rendszereknél pedig költségtakarékosabb megoldást jelenthet, mint az IP kamera rendszer. Kialakítás szerint kapható box, dome, speed dome, bulett, és rejtett formában is.