A riasztórendszer az épületek talán legalapvetőbb első számú elektronikus védelmi rendszerei. Az interneten rendkívül bőséges választékkal, talán-talán már zavarba ejtő kínálattal találjuk szemben magunkat, amennyiben riasztórendszer vásárlását tervezzük. Természetesen a sok kiváló termék között szinte észrevétlenül bújnak meg a megbízhatatlan, és rossz minőségű darabok is. Cégünk éppen ezért csak jól bevált és megbízható riasztórendszereket telepít az adott körülmények és helyszín teljes ismeretében. Bízzon tudásunkban, keressen bennünket amennyiben riasztórendszer beszerzését tervezi.
Kinek ajánlott riasztórendszer használata és telepítése?
A termékek és típusok száraz adatainak felsorolása helyett, kérem engedjék meg, hogy inkább a rendszer működését mutassuk be. Személyes és díjmentes tanácsadásunk során ismertetjük, milyen árkategóriájú és tudású rendszerek léteznek és melyeket javasoljuk az adott helyszínen. Bővebb információért kérjük vegye fel a kapcsolatot kollégáinkkal…
Vegyük tehát sorra, milyen elemekből is áll egy igazán megbízható lakásriasztó rendszer:
Központ
A riasztórendszer fő egysége, amely az érzékelők (PIR és egyéb), a jelzőberendezések(sziréna, esetleges telefonos átjelző), illetve a kezelőegység(ek) közötti kapcsolatokat vezérli. A központot érdemes mindig a lakás/iroda legeldugottabb nehezen elérhető részébe telepíteni, a lehető legjobban elrejteni. Fontos továbbá ezt az egységet egy jól védett szabotázs (feszítés) érzékelővel ellátott zárható dobozba telepíteni. Amennyiben megpróbálja felfeszíteni valaki ezt a dobozt, a riasztórendszer működésbe lép. Ebben a dobozban kap még helyet az akkumulátor is.
Akkumulátor
Az akkumulátor a riasztórendszer egyik legfontosabb eleme! Biztosítja, hogy hosszabb áramkimaradás esetén is működőképes maradjon az alapjába véve elektromos hálózatról üzemelő riasztó. Így védi tulajdonképpen a villanyóra lekapcsolása esetén is a rendszert.
Érzékelők
A két fő típusú érzékelő a mozgásérzékelő, és a nyílászáróra szerelhető nyitásérzékelő. Természetesen sok alternatíva van még, mint például a füstérzékelő, kültéri infra sorompó vagy éppen a 360 fokos mozgásérzékelő, ezekről azonban bővebben akkor térnénk ki, ha szükségesnek találjuk. A mozgásérzékelők a köztudattal ellentétben nem a mozgást érzékelik. Néhányan úgy gondolják elég ha lassan mozognak, és a mozgásérzékelő nem fog jelezni. Ez természetesen nem igaz. Az általános riasztó rendszerek általában a hőkép változását figyelik. A nyitásérzékelő nevéhez híven az ajtók és ablakok szárnyainak elmozdulását érzékelik. Hasznos érzékelő még az üvegtörés érzékelő is, amely az üvegtörés hangfrekvenciájára van beállítva, és azt felismerve máris aktiválja a riasztórendszert.
Kezelőegység
A riasztórendszer azon egysége, amellyel bekapcsolni, és kikapcsolni lehet a riasztót. A 4-10 számjegyű kódot a felhasználóknak kell beprogramozniuk, telepítő kollégáink bemutatót tartanak a kódolás menetéről, de semmi esetre sem állíthatják be a számsort a felhasználók helyett. Fontos, hogy a riasztórendszer biztonságának alapjául szolgáló kód ne juthasson illetéktelenek tudomására. Fontos beállítás továbbá, hogy az ajtó nyitást követően 10-30 másodperces késleltetéssel szólal meg a riasztó, amely idő alatt, beütjük a kódot, hatástalanítva azzal a riasztót. A kezelőegység védett helyen, általában az ajtón belül helyezkedik el. Természetesen minden riasztórendszer kiegészíthető távirányítós vezérléssel is.
Jelzőkészülékek
Az első számú jelzőkészülék a sziréna. Nagyon fontos, hogy ez az egység nehezen hozzáférhető helyre kerüljön, ne lehessen a behatolás előtt tönkretenni. Sajnos nagyon gyakran fordul elő, hogy a sziréna hangjára csak akkor reagálnak a szomszédok amikor az már zavarja a nyugalmukat.
Ezért szerintünk rendkívül fontos, hogy a behatolásról a tulajdonos vagy a megbízott kivonuló szolgálat is értesüljön. Erre szolgál a telefonos, vagy GSM átjelzők, amelyek telefonhívással vagy sms küldésével jelzik az illetékesnek, hogy működésbe lépett a riasztórendszer. Egy jól tervezett riasztó nem nélkülözheti ezt a szolgáltatást.
Vezeték nélküli riasztórendszerek
Adottság kérdése, hogy vezetékes vagy vezeték nélküli berendezést szereltessünk be. A vezetékes jelentősen olcsóbb, viszont hátrányai is vannak. Amennyiben nem házépítés/átalakítás során kerül telepítésre a riasztó, hanem később, akkor a vezetékek általában csak a falon kívül, kábelcsatornában vezethetők, és így könnyen hozzáférhetővé válnak. A látható vezeték azonban megmutatja a betörőnek a központi egység irányát. Vezetékes rendszereket ezért elsősorban a ház építésé és átalakítása során érdemes telepíteni, így minden vezeték a falban kap helyet. A vezeték nélküli egységekkel azonban nem csak a fenti probléma orvosolható. Ilyen riasztók esetén ugyanis később az érzékelők minden probléma nélkül áthelyezhetők, valamint a rendszer is könnyedén bővíthető.
Áraink
Hogyan lehet kalkulálni? Az egyik legfontosabb kérdés, azonban minden helyszín más és más. Pontosan ezért is díjmentes Budapest és Pest megye területén a felmérés és szaktanácsadás nálunk. Amennyiben pontos ajánlatot szeretne, kérjük vegye fel velünk a kapcsolatot. Addig is szolgáljon segítségnek ez a kis iránymutató:
Egy hagyományos vezetékes riasztószett telepítéssel 60 és 120 ezer forint között mozog. Ehhez két darab mozgásérzékelő és kettő nyitásérzékelő tartozik. Az érzékelők számának növelésével természetesen az ár is nő, körülbelül 5–10 ezer forintba kerül egy plusz érzékelő, típustól függően. Hasonló tudású vezeték nélküli kivitelű riasztórendszer már 110 és 160 ezer forint közötti összegbe kerül, míg egy GSM átjelzővel felszerelt kb. 170 ezer forint. Ezek az árak a telepítés, valamint a kezelési oktatás díját is tartalmazzák.
Első hallásra soknak tűnhet a legtöbb esetben 100 ezer forintot is meghaladó összeg, azonban a lakásban felhalmozott értékeink biztosan többet érnek, sok tárgyunk eszmei értékéről nem is beszélve.
Bővebb információért kérjük keressen bennünket elérhetőségeink egyikén.
Üdvözlettel: megfigyel.hu csapata.