Biztonsági kamera – Megfigyelés akár mobiltelefonról is
A mai rohanó világban egyre nagyobb igény van arra, hogy akár távolról is figyelemmel kísérhessük a körülöttünk zajló eseményeket. Az üzleti élet szinte minden területén szükség lehet néhány megbízható és költséghatékony biztonsági kamera alkalmazására. Az Internet rohamos fejlődésével egyidejűleg pedig jogosan merül fel az igény, hogy ezeket a felvételeket esetenként akár nagy távolságra is továbbítsuk, vagy akár mobil eszközeinkről is elérhessük. Ebben kívánunk Önnek segítséget nyújtani, hiszen a megfigyel.hu kínálatában elérhető összes biztonsági kamera, ip kamera, és digitális rögzítő egység képét akár okos telefonról, akár tabletről is ellenőrizheti megfelelő internetkapcsolat megléte esetén. Bizonyos eszközök alkalmazása során akár arra is van lehetőség, hogy ne csupán az élőképet, hanem a rögzített felvételeket is vissza tudjuk nézni okos eszközökről.
A cégünk által kínált rendszer egy olyan továbbfejlesztett, informatikai alapú szolgáltatás, melynek segítségével folyamatosan, vagy akár időzítve kezelhetjük, illetve dolgozhatjuk fel a biztonságtechnikai célokra használt biztonsági kamera képeit. A felhasznált eszközök és az opcionális kiegészítők nagy választéka lehetővé teszi Önnek a megfelelő képességű és árfekvésű rendszer kiválasztását az alapszinttől egészen a professzionális szintig. A minőséget és a megbízhatóságot garantálja, hogy a biztonságtechnikában jártas, nagy múltú cégek eszközeit és szoftvereit használjuk fel rendszereink kiépítéséhez. Ilyenek pl. a Hikvision, Novus, Dahua, Foscam,Vacron…
Digitáis képrögzítés:
Az általunk kínált rendszerek lehetővé teszik egy vagy több, biztonsági kamera által megfigyelt terület egyidejű felügyeletét számítógép, NVR vagy DVR segítségével. Képes rögzíteni és a tárolni egyidejűleg akár több kamera által közvetített képet is párhuzamosan. A felvételek, vagy annak egyes részletei könnyen és gyorsan visszanézhetők illetve archiválhatók, a digitális formában történő rögzítésnek köszönhetően. A rendszereinket alapvetően két, különálló tulajdonság szerint osztályozhatjuk: Helyi videomegfigyelés és Távoli elérés.
Helyi videomegfigyelés:
A rögzítő egység (DVR vagy NVR) és a hozzá csatlakoztatott kamerák képét nézhetjük élőben, indíthatjuk azok rögzítését, illetve a már felvett anyagot tekinthetjük meg, archiválhatjuk. Mindezen szolgáltatásokat akár egyidejűleg is igénybe vehetjük, kihasználva a pentaplex üzemmód előnyeit. A belső szoftverek segítségével beállítható a folyamatos, vagy csak az érzékelt mozgás esetén történő rögzítés akár előrögzítéssel is. Az utóbbi esetben a rendszer riasztást is küldhet az előre beállított e-mail címekre.
Távoli elérés:
Valamely hálózaton keresztül (LAN, Internet) férhetünk hozzá a helyi rögzítő élő kameraképeihez, illetve a már rögzített képanyagot tölthetjük le vagy nézhetjük meg. IP biztonsági kamera használata esetében mindehhez még helyi rögzítő egységre sincs feltétlenül szükségünk. Bővebben távrögzítési szolgáltatásainkról itt olvashat. Természetesen az Interneten továbbított felvétel minősége és az egyidejűleg nézhető kamerák száma nagyban függ a rendelkezésre álló sávszélességtől, valamint a biztonsági kamera képminőség és tömörítési arányától. Bizonyos megfigyelő rendszerek képesek együttműködni a már meglévő riasztórendszerrel is egy opcionális relékimenet segítségével. Ennek gyakorlati példája lehet, hogy a képrögzítés csak akkor indul el, ha riasztás történt az adott helyiségben. Ebben az esetben a rendszer akár pillanatképekkel csatolt e-mail értesítést is tud küldeni a tulajdonosnak, vagy az arra felhatalmazott személynek.
Alkalmazási területek:
Bármilyen kül- és beltéri objektum felügyelhető és megfigyelhető a rendszerrel, pl. irodák, raktárak, gyártó sorok, munkahelyek, üzletek eladóterei, családi házak, lakások, be- és kijáratok, stb…
Biztonsági kamera típusok, valamint rögzítő eszközök:
Analóg és analógHD vagy HD-TVI rendszerű kamerákhoz használt digitális rögzítő egység. Függően a típustól egy időben 1-32 biztonsági kamerát képes kezelni, de több egység hálózatba kötésével ez a szám a többszörösére is növelhető. A felhasználói igényektől függően különböző teljesítményű rögzítők állnak rendelkezésre. Ezek legfőképpen a képkockák rögzítésének sebességében, és a mellékelt szoftver tudásában különböznek. A folyamatos – szakadásmentes – mozgás közvetítéséhez kameránként legalább 23 fps szükségeltetik. Alap kiépítésben kb. 100 fps (képkocka/másodperc) a rögzítés gyakorisága, felsőbb kategóriás egységek esetén ez az érték akár 800 fps is lehet. Ezek az értékek megoszlanak a csatlakoztatott kamerák között, tehát több kamera estén ajánlatos nagyobb teljesítményű rendszert választani. A tömörítés MPEG, MJPEG vagy H.264 formátumban történik, melynek mértéke a legtöbb esetben igény szerint beállítható. A meghatározott darabszámú analóg biztonsági kamera UTP Cat5, UTP cat6, vagy RG59 és RG60 (koax) kábeleken csatlakoztatható a DVR-hez.
Hasonlóan a DVR-hez ezek is önálló rögzítő egységek, azzal a különbséggel, hogy az NVR csak és kizárólag hálózatos IP biztonsági kamera képeit képes rögzíteni. További előnye, hogy megfelelő internetkapcsolat esetén nem szükséges az eszközt a helyszínen tárolni. Az NVR a strukturált informatikai hálózaton működik, és rendelkezik mindazon tulajdonságokkal, mellyel a DVR is. Általánosságban elmondható, hogy a rögzíthető kamerák száma a felbontás, tömörítési arány és fps szám függvényében változik.
Számítógépes rögzítés célszoftver segítségével:
Már az analóg rendszerek esetében is elérhető volt a biztonsági kamera számítógépes rögzítése DVR kártya segítségével. Ugyanakkor ennek a módszernek csak speciális esetekben (pl. rendszám felismerés) volt gyakorlati haszna. Nem igaz ez az állítás az újkori IP kamerák esetében, hiszen mind a költséghatékonyság, mind a rögzíthető csatornák számában jelentős előnyre teszünk szert az NVR-el szemben, ezért nagyobb rendszerek esetében kifejezetten javasolt a használatuk. Sok apró további kedvezménnyel is járhat egy jól megválasztott szoftver használata, hiszen például azt video streaming szerverként is alkalmazhatjuk. Ajánlott rögzítő szoftvereinket itt találja.
Biztonsági Kamera:
Alapvetően a rögzítési mód és a kiépítendő rendszer függvényében három alaptípusú kamerát különböztetünk meg:
- Analóg kamerák (DVR-es rögzítőkhöz)
- HD-TVI és analógHD (AHD) kamerák (DVR-es rögzítőkhöz)
- IP kamerák (NVR, vagy számítógépes rögzítéshez)
Kivitelük és tudásuk nagy mértékben eltérhet, adott célfeladatnak megfelelően. Amennyiben érdeklik a különböző kivitelek ide kattintva eljuthat következő cikkünkhöz, ahol a biztonsági kamerák kialakításait és típusait elemezzük.